Zakup fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie wymagające od rodziców dobrego przygotowania. Szczególnie jeśli szukają modelu, który prócz bezpieczeństwa ma zapewnić dziecku wsparcie rehabilitacyjne. Decyzja zależy w dużej mierze od tego, co oferują sklepy ze sprzętem medycznym. Fotelik specjalistyczny dla dzieci różni się od standardowego zarówno konstrukcją, jak i funkcjonalnością. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego rehabilitacyjnego dla dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi?
Przede wszystkim, każde siedzenie samochodowe, w tym fotelik rehabilitacyjny dla dziecka, powinno spełniać określone normy bezpieczeństwa. W Polsce obowiązują przepisy, które nakładają obowiązek stosowania krzesełek samochodowych przez małoletnich do osiągnięcia konkretnego wzrostu. Jednak w przypadku problemów zdrowotnych istnieją dodatkowe kryteria, jak:
-
homologacja – należy upewnić się, że siedzenie ma certyfikat zgodności z normami europejskimi,
-
ochrona boczna – foteliki rehabilitacyjne powinny być wyposażone w elementy ochronne, które zapewnią bezpieczeństwo w razie zderzenia,
-
pas bezpieczeństwa – pasy muszą stabilnie trzymać dziecko w określonej pozycji.
Bezpieczeństwo fotelika rehabilitacyjnego to nie jedyna istotna kwestia. Foteliki dla dzieci z niepełnosprawnością muszą być odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb — w zależności od tego, czy mowa o trudności w poruszaniu się, czy konieczności wsparcia w zakresie postawy ciała. Fotelik samochodowy rehabilitacyjny dla dziecka powinien być wyposażony w liczne funkcje, jak regulacja kąta nachylenia, podparcie ciała, wygodne pasy i podpórki.
Jak wybrać fotelik rehabilitacyjny pod kątem dodatkowych funkcji?
Wybór odpowiedniego siedziska samochodowego do celów rehabilitacyjnych jest istotny dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci z niepełnosprawnościami. Dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności. Mowa tu m.in. o możliwości dostosowania krzesełka do wózka inwalidzkiego, opcji rozłożenia na płasko dla bardziej komfortowej podróży czy obecności wkładek ortopedycznych, które pomagają utrzymać prawidłową postawę.
Warto, aby foteliki dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi były nie tylko bezpieczne, ale także wygodne. Należy sprawdzić więc, czy siedzisko zostało wykonane z oddychających i łatwych w czyszczeniu materiałów. Niektórzy producenci zapewniają dodatkowe systemy amortyzacji, które pochłaniają wstrząsy i minimalizują ryzyko kontuzji. Prosty montaż to kolejna cecha, jaką powinien wyróżniać się dobry fotelik rehabilitacyjny. Regulacja oparcia i podłokietników to natomiast domena funkcjonalnych siedzisk: możliwość dopasowania obu elementów do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością ruchową to spore udogodnienie.
Fotelik dla dzieci z potrzebami rehabilitacyjnymi — komfort i bezpieczeństwo podróży
Podczas kupowania rehabilitacyjnego siedziska samochodowego dla dziecka należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak poziom komfortu, dopasowanie do indywidualnych potrzeb oraz zastosowanie dodatkowych funkcji. Dobrze dobrany fotelik dla dzieci z niepełnosprawnością zapewnia nie tylko wygodę i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Wspiera proces rehabilitacyjny dzieci z różnymi potrzebami zdrowotnymi. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który pomoże dobrać siedzisko dostosowane do stanu zdrowia dziecka.