Materace przeciwodleżynowe to nieodzowny element opieki nad stanem zdrowia pacjentów, którzy z powodu choroby lub urazu są zmuszeni do długotrwałego leżenia w łóżku. Profilaktyka odleżyn, czyli bolesnych zmian skórnych, jest w takim przypadku prawdziwą koniecznością. W artykule omówimy, czym są materace przeciwodleżynowe, jak działają i jakie korzyści przynoszą pacjentom leżącym.
Jak działa materac przeciwodleżynowy? Opis i funkcje
W rehabilitacji pacjentów leżących bardzo istotna jest dbałość o regularne zmiany pozycji i zapewnianie odpowiedniego wsparcia podczas leczenia. Materac przeciwodleżynowy zapobiega pojawianiu się uszkodzeń skóry i tkanek miękkich skutek długotrwałego ucisku na wybrane części ciała. Został zaprojektowany w taki sposób, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała chorego na większą powierzchnię i minimalizować ucisk tkanek w jednym miejscu. W rezultacie zapobiega powstawaniu owrzodzeń u osób długotrwale leżących.
Jakie są korzyści z materaca dla pacjentów leżących?
Głównym celem stosowania podłoży medycznych dla chorych jest zapobieganie odleżynom, warto wiedzieć jednak, że produkty te oferują też inne korzyści dla zdrowia pacjentów leżących, jak m.in. utrzymanie prawidłowego krążenia krwi, redukcja nacisku, wyeliminowanie sztywności kończyn czy zachowanie optymalnego poziomu temperatury ciała.
Regulacja nacisku pomaga w utrzymaniu odpowiedniego przepływu krwi, co zmniejsza ryzyko martwicy tkanek. Niektóre modele zapewniają dodatkowo wsparcie dla określonych partii ciała, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z ograniczoną mobilnością. Właściwie dopasowany materac przeciwodleżynowy wpływa na wygodę, co pozwala na długotrwałe leżenie bez dyskomfortu dla pacjenta. A to wszystko przekłada się na zapewnianie osobom chorym nie tylko komfortu, ale także poczucia godności.
Rodzaje materacy przeciwodleżynowych
W sprzedaży dostępne są różne materace przeciwodleżynowe. Wybór odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, a także stopnia ryzyka wystąpienia odleżyn.
Materace przeciwodleżynowe dla chorych dzieli się na:
-
Materace piankowe — zapewniają dobrą wentylację i amortyzację. Elastyczna pianka równomiernie rozkłada siłę nacisku, a jednocześnie jest stosunkowo lekka. To dobry wybór dla pacjentów, którzy wymagają podstawowego wsparcia w ramach profilaktyki odleżyn. Przeznaczone są głównie dla chorych wstających w ciągu dnia, przebywających w łóżku nie dłużej niż 15 godzin dziennie.
-
Materace zmiennociśnieniowe (pneumatyczne) — oferują dynamiczną zmianę ciśnienia w różnych częściach podłoża dostosowującą się do siły nacisku. Ciśnienie jest regularnie zmieniane, co pozwala na lepsze dotlenienie tkanek i redukcję odleżyn. Są szczególnie polecane pacjentom z wysokim ryzykiem wystąpienia zmian skórnych lub w przypadku osób, które leżą przez długie godziny.
Materace piankowe i pneumatyczne — wsparcie w zapobieganiu odleżynom
Chociaż materac przeciwodleżynowy zwiększa komfort pacjentów leżących, nie zastępuje w całości wszystkich metod zapobiegania odleżynom. Stosowanie podłoży piankowych lub pneumatycznych zawsze należy łączyć z odpowiednią opieką nad chorym: regularnych zmianach pozycji, utrzymywaniu skóry w czystości i suchości oraz stosowaniu preparatów pielęgnacyjnych, które mogą dodatkowo wspomóc profilaktykę odleżyn. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że materace przeciwodleżynowe to niezbędne narzędzia w opiece nad pacjentami leżącymi, które oferuje szereg korzyści dla komfortu pacjenta.