Ręczne wózki inwalidzkie pozwalają zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych borykających się z dysfunkcjami narządów ruchu. Pozwalają na samodzielne poruszanie się zarówno po mieszkaniu, jak i na zewnątrz. W internetowym sklepie z wyposażeniem medycznym MB Medica dostępne są bardzo wygodne konstrukcje, które posiadają szeroki zakres regulacji. Są to modele do samodzielnej konfiguracji, które można wzbogać w zależności od potrzeb użytkownika, stopnia jego samodzielności oraz codziennego stylu życia. W ofercie posiadamy wózki inwalidzkie dla dzieci oraz dorosłych. Asortyment obejmuje modele standardowe, aktywne, spacerowe bierne, multipozycyjne, stabilizujące, lekkie i specjalne. Są to wytrzymałe i stabilne wózki od sprawdzonych producentów – m.in. Sunrise Medical, VERMEIREN, Vitea Care, Meyra, Mobilex, REHASENSE, LIWCARE. Sprawdź!
3 777,00 zł
Cena regularna:
4 196,00 zł
13 205,00 zł
Cena regularna:
13 900,00 zł
13 680,00 zł
Cena regularna:
14 400,00 zł
21 159,00 zł
Cena regularna:
23 000,00 zł
5 292,00 zł
Cena regularna:
5 600,00 zł
5 537,00 zł
Cena regularna:
5 900,00 zł
5 537,00 zł
Cena regularna:
5 900,00 zł
8 419,00 zł
Cena regularna:
9 450,00 zł
9 408,00 zł
Cena regularna:
10 250,00 zł
19 503,00 zł
Cena regularna:
20 200,00 zł
20 963,00 zł
Cena regularna:
21 800,00 zł
30 371,00 zł
Cena regularna:
33 600,00 zł
4 050,00 zł
Cena regularna:
4 500,00 zł
4 425,00 zł
Cena regularna:
4 916,00 zł
Jaki wózek inwalidzki wybrać?
Wózek inwalidzki należy dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika oraz jego dysfunkcji i stopnia samodzielności. Modele ręczne sprawdzą się dla osób aktywnych, które mają siłę w rękach potrzebną do jego obsługi. Wybór wózków jest ogromy, dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę styl życia i codzienne aktywności osoby niepełnosprawnej:
Najpopularniejsze są:
- wózki standardowe – są to uniwersalne i niedrogie modele, które najczęściej wybierają seniorzy mający problemy z poruszaniem się o własnych siłach. Takie wózki inwalidzkie są wykorzystywane również przez osoby czasowo nie mające możliwości poruszania się (po złamaniach i innych urazach). W szpitalach często przewożeni są nich pacjenci ortopedyczni. Są to modele z seryjnej produkcji, których w większości nie konfiguruje się indywidualnie. Najczęściej posiadają one stalowe ramy, dlatego są cięższe,
- wózki aktywne – ręczne wózki inwalidzkie zaprojektowane z myślą o osobach dość samodzielnych, które prowadzą aktywny styl życia. Wiele modeli pozwala konfigurować rozmiar i funkcje, co ułatwia dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb i prowadzonych aktywności. Ich ramy najczęściej wykonywane są z aluminium, włókna węglowego lub innych lekkich materiałów, dlatego są zwrotne i łatwo jest się na nich poruszać nawet na dużych dystansach. Wózki aktywne są droższe od standardowych, ale gwarantują wyższy komfort i niezależność,
- wózki specjalne – są to wózki inwalidzkie dla osób pozostającyc konstrukcją wersje standardowe lub półaktywne, ale posiadają dodatkowe wyposażenie, które pozwala utrzymać się na wózku osobom niesamodzielnym. Producenci montują tutaj m.in. specjalne odchylane oparcia dla leżących, anatomiczne siedziska i oparcia, pasy, rozpórki.
Wózki inwalidzkie zawsze powinny być dopasowane do sposobu ich codziennego użytkowania. Znaczenie ma maksymalne obciążenie (waga pacjenta) oraz stabilność wózka przy jeżdżeniu po pochyłym terenie. Gdy wózek ma służyć do poruszania się wewnątrz, należy wybrać koła pełne. Modele terenowe są wyposażone w koła pneumatyczne.
Jaki rozmiar wózka inwalidzkiego?
Osoby, które decydują się na wózki standardowe (bez możliwości konfiguracji), muszą wziąć pod uwagę szerokość siedziska (nie mniejsza niż szerokość miednicy powiększona o 1 cm i nie większa niż szerokość miednicy powiększona o 3 cm). Dzięki temu wózek nie będzie dla pacjenta ani za wąski, ani zbyt szeroki (zbyt szerokie siedzisko grozi deformacjami kręgosłupa).
Droższe modele pozwalają także dobierać m.in.:
- wysokość oparcia,
- wysokość podnóżków,
- kąt nachylenia wózka,
- głębokość siedziska.
Ręczne wózki dla niepełnosprawnych – funkcje i dodatkowe udogodnienia
Poszczególne wózki inwalidzkie posiadają funkcjonalności dopasowane do dysfunkcji, z którymi borykają się ich użytkownicy. Osoby po złamaniach docenią podnoszony do poziomu podnóżek. Pacjenci po amputacjach nogi powinni wybierać wózki z kołami zabezpieczonymi przed przypadkowym wywróceniem się. Lekkie modele wyposażone w zdejmowane koła i podnóżki oraz składane oparcie można wygodnie przewozić samochodem.
Nowoczesne wózki dla niepełnosprawnych posiadają wiele udogodnień dla użytkowników oraz ich asystentów. Takie dodatki nie wpływają na sposób działania czy bezpieczeństwo, ale poprawiają codzienny komfort. Torby i plecaki pozwalają mieć pod ręką potrzebne rzeczy. Przydatny będzie także uchwyt na parasol oraz składany stolik. Dla osób niesamodzielnych lub o niskim stopniu samodzielności,warto wybrać model wyposażony w specjalny hamulec dla asystenta.
Czy wózki inwalidzkie są refundowane?
Tak, ręczne wózki inwalidzkie są refundowane przez NFZ. Refundacja przysługuje dzieciom w wieku od 3 do 18 lat i osobom dorosłym posiadającym udokumentowane trwałe upośledzenie mobilności. Kod dla dzieci to P.128 (o nowy wózek można ubiegać się co 3 lata), a dla dorosłych P.127 (co 5 lat).
Refundowane są również lekkie wózki inwalidzkie z aluminium. Ich kod to P.129 (dla dzieci w wieku 3-18 lat co 3 lata, dla dorosłych co 4 lata). Pacjent musi posiadać zaświadczenie wskazujące na trwałą niezdolność do chodzenia. Jednocześnie wymogiem jest możliwość samodzielnego poruszania się na wózku (bez asystenta).
Kody P.130 i P.131 obejmują dofinansowanie do specjalnych wózków inwalidzkich dla dorosłych oraz dzieci. Pod uwagę brany jest tutaj stopień niepełnosprawności i potrzeba zapewnienia dodatkowych funkcji. Z refundacji wyłączone są wózki inwalidzkie do prysznica i toalety.
Gdzie kupić ręczne wózki inwalidzkie?
MB Medica to internetowy sklep z wyposażeniem medycznym, w którym dostępne są ręczne wózki medyczne dla dzieci i osób dorosłych pochodzące od renomowanych producentów. W ofercie posiadamy szeroki wybór modeli różniących się rodzajem wózka (aktywne, spacerowe bierne, standardowe, specjalne, lekkie, multipozycyjne, stabilizujące), rozmiarami, funkcjami oraz wyposażeniem. Wiele wózków można konfigurować indywidualnie. Dostarczamy również poduszki i inne akcesoria do wózków. Realizujemy zlecenia NFZ.