Jak wybrać wózek inwalidzki?


Współczesny świat coraz bardziej dąży do stworzenia jak największych udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Społeczeństwo rozumie ogrom trudności, z jakimi muszą borykać się ofiary nieszczęśliwych wypadków czy ludzie cierpiący z powodu powikłań nieuleczalnych chorób. Empatia jednak, o ile jest jak najbardziej wskazana, niestety nie może zapewnić im pełnoprawnego powrotu do życia społecznego. Koniecznością będzie nabycie odpowiednio dostosowanego wózka inwalidzkiego, który umożliwi sparaliżowanym poruszanie się i pewnego rodzaju samodzielność. Wózki inwalidzkie sklep online ma naprawdę różne, zarówno takie napędzane siłą mięśni rąk, jak i modele wyposażone w silnik elektryczny. Warto dowiedzieć się, która propozycja jest najbardziej adekwatna dla jakiej osoby. Dobrze jest posiadać taką wiedzę, ponieważ nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji może się ona przydać. Należy też pamiętać, że oprócz wózka absolutnie koniecznym zakupem będzie poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa, dzięki której sparaliżowany nie będzie musiał martwić się o problem odleżyn, który może pojawić się na pośladkach i plechach. 

Specyfika wózków aktywnych


Pierwszy dylemat, jaki trzeba rozwiązać, opiera się na wyborze rodzaju napędu. Wózki inwalidzkie można podzielić na te napędzane siłą mięśni ramion oraz na ich elektryczne odpowiedniki. Pozornie mogłoby się wydawać, że ta druga kategoria jest zdecydowanie droższa, jednakże wcale nie musi być to prawda. Istnieje niemało propozycji wózków aktywnych nierzadko osiągających ceny znacznie przekraczające kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na elektryczny model. Wózek inwalidzki aktywny odznacza się przede wszystkim dużą mobilnością i lekkością. Idealne rozwiązanie dla osób sparaliżowanych od pasa w dół. Znaczna część osób niepełnosprawnych ceni sobie możliwość powrotu do samodzielności i niezależności, zatem taki wózek na pewno będzie idealnym środkiem transportu zarówno w domu, jak i na zewnątrz – na krótkie odległości. Taki zakup może się opłacić również w przypadku osób mających znaczne problemy z poruszaniem się – ludzie starsi i schorowani, często potrzebujący opieki, będą mieli szansę przemieszczania się po własnym mieszkaniu. 

Kiedy wybrać wózek elektryczny?

Poruszanie się po mieście na wózkach napędzanych siłą mięśni może być nie tylko problematyczne (liczne krawężniki i wzniesienia terenu mogą być realną przeszkodą), ale przede wszystkim – męczące. Zwłaszcza podczas pierwszych tygodni użytkowania. Wówczas świetnym rozwiązaniem będą wózki inwalidzkie elektryczne typu skuter. Pozwalają one na niezwykle komfortową podróż po miejskim terenie, świetnie radzą sobie z wszelkiego rodzaju nierównościami terenu, a dzięki hamulcom gwarantują sprawne zjeżdżanie nawet z wysokich wzniesień. Opcja ta zdecydowanie przyda się osobom posiadającym znaczne problemy z mięśniami ramion lub z dużym ich niedowładem. Nie znaczy to oczywiście, że ludzie sparaliżowani wyłącznie od pasa w dół nie skorzystają z udogodnień, jakim odznacza się ten środek transportu. Wózki inwalidzkie elektryczne sklep online również oferuje w najróżniejszych cenach i modelach – wszystko przygotowane w taki sposób, aby każda osoba potrzebująca tego produktu mogła znaleźć idealne rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.